Skutecznie działający system alarmowy wymaga zastosowania odpowiednich czujników. W tym względzie zdecydować można się na różne typy czujników, które mogą być wybrane pod kątem dopasowanie ich do potrzeb systemu alarmowego.

Rodzaje czujników stosowane w systemach
W ramach czujników stosowanych w systemach alarmowych czy systemach dostępu można wyróżnić takie typy, jak:
– czujniki pasywne działające na podczerwień
– czujniki magnetyczne
– czujniki mikrofalowe ruchu.
Poszczególne rodzaje czujników są w stanie odmiennie sprawdzać się w różnych warunkach. Do prostych czujników zaliczają się kontaktrony. Takie czujniki magnetyczne są w stanie sprawdzić się zarówno w domach, jak też budynkach przemysłowych. Stosowane mogą być w oknach, drzwiach, ale również bramach czy garażach.

Czujniki na podczerwień
W ramach działania kontaktronów wykorzystywany jest magnetyzm, gdzie przerwanie przewodzenia wywołuje alarm. Natomiast pasywne czujniki są w stanie wykrywać zmiany w promieniowaniu cieplnym. Takie czujniki sprawdzają się najlepiej do wykrywania ruchu człowieka, który przecina pod kątem prostym sektory wykrywania zastosowane w systemach dostępu czy systemach alarmowych. Czujki mikrofalowe stosowane są do wykrywania poruszających się obiektów. W takich czujnikach stosowane są fale elektromagnetyczne. Tego rodzaju czujniki są w stanie zapewnić różny poziom czułości, co zależy między innymi od wielkości zastosowanych sektorów wykrywania.