Testowanie struktur teleinformatycznych, niejednokrotnie wymaga skorzystania z pomocy doświadczonego testera. Nie jest to oczywiście ten sam test, z którym ma się do czynienia w ramach np. audytu informatycznego. Niemniej do jego przeprowadzenia również wymagane są określone umiejętności. Jak je sprawdzić?

Testy penetracyjne a certyfikacja pentesterów

W świecie pentesterów, istnieje kilka rodzajów certyfikatów, które świadczą o ich wiedzy i profesjonalizmie. Mowa tu o:

  1. OSCP (Offensive Security Certified Professional) – jest to certyfikat, który potwierdza przede wszystkim ogólną wiedzę na temat testów penetracyjnych. Powinni go posiadać wszyscy pentesterzy, zatrudnieni do ogólnych testów bezpieczeństwa struktury teleinformatycznej.
  2. OSWP (Offensive Security Wireless Professional) – to certyfikat wydawany dla testerów specjalizujących się w zabezpieczaniu sieci bezprzewodowych. Warto zwrócić na niego uwagę, jeśli oczekuje się próby przejęcia kontroli nad siecią bezprzewodową i wykorzystania jej w dalszych atakach.
  3. eWPT (eLearnSecurity Web application Penetration Tester) – to już mniej znany certyfikat, niemniej posiadający go specjaliści również są bardzo poszukiwani przez rynek. Dotyczy on przede wszystkim bezpieczeństwa aplikacji webowych, działających w ramach struktur serwisów WWW.
  4. CREST (Council of Registered Ethical Security Testers) CCT – to certyfikat poświadczający umiejętności techniczne w kontekście bardziej zaawansowanych testów penetracyjnych. Obejmuje on ogólną specjalizację web aplikacji, ale też świadczy o wysokim poziomie wiedzy
  5. CREST (Council of Registered Ethical Security Testers) CRT – to odmiana certyfikatu o tej samej nazwie (punkt wyżej), która obejmuje nieco niższy stopień kompetencji, niż w przypadku certyfikatu CCT.

Który rodzaj certyfikatu wybrać?

Odpowiednia certyfikacja jest z poziomu zarządcy sieci niezwykle ważna. Wybierając osobę do testów penetracyjnych, warto kierować się przede wszystkim jego specjalizacją. Zdecydowana większość administratorów liczy przede wszystkim na specjalistyczną pomoc testerów (np. w obrębie sieci WiFi). Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które działają w ściśle określonym sektorze realizowanych zadań.

Kilka słów podsumowania

To, czy testy penetracyjne okażą się skuteczne, zależy przede wszystkim od ich targetu i kompetencji osoby, która ma je zrealizować, więcej dowiesz się na: www.pwc.pl/pl/uslugi/testy-penetracyjne-bezpieczenstwo-informatyczne.html. Posiadanie odpowiednich certyfikatów znacznie ułatwia wybór pentestera, ale nie zastąpi ono zdolności do kreatywnego myślenia i pomysłowości przy organizacji ataku.

Czytaj także: