Systemy dostępowe, są potrzebne w niemal każdej firmie. Każde przedsiębiorstwo nawet nieduże posiada obszary na swoim terenie, do których dostęp powinien być ograniczony. Wynika to nie tylko z troski właściciela o dobro firmy, ale również i z przepisów prawa krajowego lub unijnego. Wyobraźmy sobie sytuację, w której na przykład dział kadr, w którym przechowywane są cenne dane każdego pracownika, byłby dostępny teoretycznie dla każdego.

Jakie są najlepsze systemy ograniczania dostępu?

Systemy dostępowe możemy podzielić przynajmniej na kilka rodzajów. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

– systemy dostępowe oparte na zamku magnetycznym i użyciu zakodowanej magnetycznie karty plastikowej,
– czytniki linii papilarnych,
– kody dostępu.

Karty plastikowe i zamki magnetyczne

Zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań jest stosowanie kart plastikowych i zamków magnetycznych. Wynika to przede wszystkim z tego, że system ten jest:

– stosunkowo prosty,
– sprawdzony,
– niedrogi.

Dodatkowo dające szybki dostęp do konkretnych pomieszczeń karty plastikowe ( https://www.unicard.pl/karty-plastikowe-i-elektroniczne ), możemy sobie samodzielnie drukować w swoim biurze i za pomocą odpowiedniego programu nadawać lub odbierać dostęp poszczególnym pracownikom. Karta plastikowa może oprócz tego, że jest elementem systemu dostępowego, odgrywać rolę na przykład w ewidencjonowaniu czasu pracy pracownika. Na karcie mamy również możliwość zakodować środki pieniężne, które pracownik wykorzystuje w kantynie itp.