Wielu osobom termin Forensic computing niewiele mówi, ale informatyka śledcza z pewnością dużo więcej. Łatwo domyślić się, że wszystko to powiązane jest z Internetem, komputerami, urządzeniami mobilnymi, czyli rożnymi źródłami wielorakich informacji. Mogą one zostać wykorzystane na korzyść lub zaszkodzić danej jednostce. W przypadku informatyki śledczej dąży się do znalezienia dowodów w konkretnej sprawie, które przyspieszą jej rozwiązanie. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Computer forensic – czym jest i na czym polega?

Kwestie związane z informatyką są dla wielu osób czymś bardzo zawiłym, wręcz enigmatycznym. W przypadku informatyki śledczej mamy do czynienia z dziedziną nauki, która dotyczy tworzenia systemów komputerowych, a następnie zastosowania ich w konkretnym celu. W skrócie zajmuje się ona poszukiwaniem dowodów przestępstw, oszust i nadużyć w formie elektronicznej. Chodzi tutaj o wszystkie zagrożenia, na jakie narażone są osoby fizyczne i przedsiębiorcy. Termin informatyka śledcza często stosowany jest zamiennie z informatyką sądową, co oznacza to samo. Pierwszy krok to zawsze zabezpieczenie danych znajdujących się na poszczególnych nośnikach, następnie przygotowuje się kopię, na której mogą pracować specjaliści. Po odfiltrowaniu danych niemających znaczenia, niezwiązanych ze sprawą, można przystąpić do analizy zebranych dowodów. Na koniec generowany jest raport, prezentowane dane. Wszystko to służy do opiniowania w toczącej się sprawie sądowej.

Kiedy korzysta się z informatyki śledczej?

Informatyka śledcza sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest jak najszybsze pozyskanie i dostarczenie danych, wykorzystywanych podczas prowadzonej sprawy sądowej. Można odzyskać nawet usunięte już pliki i dane udostępnione w Internecie, poddać analizie dane cyfrowe na różnego rodzaju nośnikach. Nawet jeśli urządzenie, na którym znajdują się kluczowe informacje, zostało uszkodzone, przy pomocy odpowiednich technik stosowanych przez informatykę śledczą można je odzyskać.

Z usług informatyki śledczej może skorzystać każdy – zarówno klienci indywidualni, jak i ci biznesowi. Nie ma znaczenia to, czy ktoś jest osobą prywatną lub przedsiębiorcą. Okazuje się być ona niezwykle pomocna w odzyskiwaniu dowolnych plików, wiadomości, haseł, adresów IP. Przy wykorzystaniu narzędzi stosowanych przez informatykę śledczą możliwe staje się szybkie dotarcie do osób zaginionych lub ukrywających się, To samo dotyczy dłużników, których chcemy namierzyć. Z możliwości tej dziedziny nauki korzystają przedsiębiorcy, którzy toczą spór i chcą ochronić interesy swojej firmy. Służy ona także do weryfikowania lojalności pracowników, wyszukiwania wszelkich nadużyć i oszustw.

Więcej o forensic przeczytasz na www.Pwc.pl

Artykuł warty polecenia: Cyberbezpieczeństwo to nie wybór