Łącznik krzyżowy, nazywany też niekiedy wyłącznikiem krzyżowym, daje możliwość włączania, a także wyłączania światła z kilku różnych miejsc. W mieszkaniu wielokondygnacyjnym często konieczne jest wygaszenie i włączenie oświetlenia, chociażby z piwnicy czy dobudowanego garażu, parteru, piętra i strychu. 

Zastosowanie

Włącznik schodowy na poziomie jedynie początkowym i końcowym nie rozwiąże zaistniałego problemu. Ta instalacja wymaga kombinacji różnych przełączników, zarówno schodowych, jak i krzyżowych. Zasada działania tego rodzaju instalacji jest niezwykle prosta: żaden wyłącznik krzyżowy nie jest samodzielnym wyłącznikiem i musi być podłączony do innych wyłączników schodowych. Jakby z definicji już łącznik krzyżowy montowany jest pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi. Ponieważ wszystkie instalacje, nie tylko te elektryczne, mogą być zawsze rozbudowywane, tak i w tym wypadku istnieje możliwość dodania kolejnych łączników krzyżowych. 

Jeśli planuje się sterować światłem z czterech miejsc w domu, konieczne będzie zainstalowanie dwóch węzłów schodowych i umieścić między nimi dwa krzyżowe łączniki. W przypadku zachodzenia konieczności aż pięciu lub nawet sześciu takich punktów sterujących do dwóch łączników schodowych musiałyby być podłączone trzy lub cztery łączniki krzyżowe. Wiąże się to oczywiście z koniecznością poprowadzenia odpowiednio dużej ilości przyłączy i przewodów, co jednak nie stanowi problemu dla doświadczonego elektryka. 

Łączniki krzyżowe zakupisz w sklepie Eldor24.pl. Odpowiednio zamontowane, będą przez długie lata spełniać zamierzone funkcje.