Karta zbliżeniowa jest doskonałym sposobem na szybkie codzienne zakupy. Małe kwoty, które trzeba zapłacić można przekazywać bez podawania pinu, a skoro transakcja jest w trybie offline to sprawia, że jest natychmiastowo zatwierdzana i płacenie rachunku trwa sekundę lub dwie.

Budowa


Karta zbliżeniowa jest wyposażona nie tylko w kartę magnetyczną i mikroprocesor, ale również w mikro antenkę, która podczas wykonywania transakcji łączy się z systemem POS i przelewa pieniądze na rzecz sprzedającego. Banki oferują karty zbliżeniowe jako podstawowe, jednak funkcji tej można się pozbyć – trzeba jednak pamiętać, że może to być już nieodwracalne.

Bezpieczeństwo


Płatność kartą zbliżeniową jest możliwa dopiero, kiedy karta zostanie przyłożona do terminala, tak więc złodziej nie ma możliwości zabrania pieniędzy stojąc obok właściciela. Jednak kiedy karta zniknie z portfela a właściciel nie zdąży jej jeszcze zablokować złodziej ma czas, aby skorzystać z pieniędzy zgromadzonych na koncie. Na szczęście bank odpowiada za skradzione pieniądze, jeśli kwota przekroczy pięćdziesiąt euro – w wyniku kradzieży można więc stracić maksymalnie 200 złotych.

Dodatkowo warto pamiętać, żeby przy płatności w restauracji nie spuszczać karty z oczu i nie dawać jej do rąk kelnerowi. A już na pewno nie wolno pozwolić, żeby obsługa zabrała kartę na zaplecze. Płatności formą zbliżeniową należy dokonywać tylko osobiście.