Oprócz tradycyjnych wideodomofonów wymagających połączenia przewodem modułów zewnętrznego i wewnętrznego, znajdziemy też takie, które pracują całkowicie bezprzewodowo. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, przede wszystkim nie musimy prowadzić długiego kabla od furtki aż do wnętrza budynku. Często jest to zadanie problematyczne, ponieważ kabel pod ziemią trzeba dobrze zabezpieczyć, a w budynku starannie ukryć pod tynkiem. Wideodomofon bezprzewodowy rozwiązuje wszystkie powyższe problemy. Sprawdzamy jak działa oraz w jaki sposób wykonuje się jego podłączenie.

Współczesne bezprzewodowe wideodomofony do domu – https://www.napad.pl/12-wideodomofony, pracują na takim samym paśmie jak sieci Wi-Fi. Starsze rozwiązania zazwyczaj posiadały własny standard komunikacji. Należy dokładnie sprawdzić w instrukcji z którego standardu korzysta nasz zestaw, ponieważ od tego zależy sposób „parowania” modułów zewnętrznego i wewnętrznego. Obydwa moduły powinniśmy umieścić w taki sposób i w takich miejscach, by mogły się ze sobą swobodnie komunikować. Nie wybierajmy miejsca, gdzie zasięg jest bardzo słaby, ponieważ w przypadku gorszej pogody bądź zakłóceń sprzęt może przestać funkcjonować.

Sam montaż wideodomofonów do domu jest natomiast bardzo prosty. Wystarczy tylko postarać się o doprowadzenie przewodu zasilającego do modułu wewnętrznego i zewnętrznego. W przypadku tego drugiego wykorzystać można istniejącą instalację od dzwonka. Dzięki temu nie będzie konieczności kładzenia żadnych dodatkowych przewodów. Pozostaje już tylko solidne przymocowanie korpusów modułów do wybranych miejsc wewnątrz domu oraz na słupku lub ogrodzeniu obok furtki. Pozostała konfiguracja obydwa się już wyłącznie elektronicznie. Sprawia to, że bezprzewodowe wideodomofony są wyjątkowo proste do samodzielnej instalacji.