Większość ludzi uważa parę fotokomórek w bramie wjazdowej za wystarczające. Mimo wszystko dla bezpieczeństwa zazwyczaj zaleca się, aby fotokomórki do bram wjazdowych były wyposażone w kilka dodatkowych czujników rozmieszczonych po wielu stronach bramy. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo oraz wygoda systemu otwierania bramy wjazdowej. Brama wyposażona więcej niż w dwie równoległe fotokomórki wymaga jednak dodatkowych punktów montażowych.

Brama staje się wówczas bezpieczniejsza, jest jednak trudniejsza do skonstruowania i zamontowania. Fotokomórka na podczerwień musi zostać rozmieszczona bardzo dokładnie, ponieważ w razie niepowodzenia, samochód nadjeżdżający pod bramę może przełamać wiązkę podczerwieni. Nieumiejętne rozmieszczenie fotokomórek w bramie może doprowadzić do tego, że furtka będzie się zacinała podczas otwierania i zamykania. Z całą pewnością doprowadziłoby to do frustracji użytkownika.

fotokomórka do bramy przekroj

Duża ilość fotokomórek rozmieszczonych w bramie sprawia, że furtka staje się o wiele czulsza na ruch. W takim przypadku może zareagować nie tylko na samochody, ale także na ruch zwierząt oraz dorosłych osób. Oczywiście w przypadku zwierzęcia, będzie to dodatkowo zależało od jego wielkości. Należy jednak pamiętać o tym, że ruch ludzi lub zwierząt może w nieoczekiwanym momencie złamać połączenie wiązki podczerwieni między fotokomórkami.

Powstaje wówczas zagrożenie związane z tym, że fotokomórka do bramy zamknie się w nieodpowiednim momencie i spowoduje szkody. Podczas dopasowywania bramy wjazdowej do posesji, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, aby mieć pewność, że wiązki podczerwieni zostały rozmieszczone w sposób zapewniający bezpieczeństwo.